DRY FACADE

معرفی نمای خشک

 نمای خشک به سیستمی از نمای ساختمان گفته می شود که در آن پوسته های نما نظیر شیشه، سرامیک، ورق های آلومینیوم کامپوزیت، سمنت برد، ورق های HPL و… بدون نیاز به مصالح ملاتی و به وسیلة اتصالات مکانیکی بر روی سازه نگهدارنده ای که جنس و ساختار آن متناسب با پوسته نما انتخاب میشود، نصب می گردند. برای نخستین بار معماران آمریکایی در دهه هفتاد میلادی با هدف افزایش مقاومت نما در مقابل نیروی باد تصمیم به اجرای نما به روش خشک بر روی ساختمان های بلندمرتبه گرفتند که این سیستم پس از اخذ تاییدیه از استاندارد های جهانی، مورد توجه بسیاری از معماران در سراسر دنیا واقع گردید. انتخاب تیم مهندسی در پیاده سازی این سبک از شما بسیار حائز اهمیت بوده و تمامی اجزای نما همچون سازه نگهدارنده, پوسته و اتصالات باید بطور دقیق و بر اساس الزامات آئین نامه ای محاسبه گردند. در غیر این صورت ممکن است نما مقاومت کافی در برابر تنش های ناشی از عوامل مخرب نظیر باد و زلزله را نداشته باشد که این موضوع خطرات و خسارات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

مزایای نمای خشک:

صرفه جویی در زمان اجرا به دلیل هزینه های بالا در پروژه های ساختمانی، یکی از پارامترهای مهمی که همواره از جانب متخصصین ساختمان مد نظر قرار گرفته شده زمان است و اکثر کارفرمایان تمایل به اتمام هرچه سریعتر پروژه به منظور بازگشت سرمایه دارند. با اجرای نمای خشک، علاوه بر امکان شروع اجرای نما با فاصله ای اندک پس از اجرای اسکلت ساختمان، به دلیل عدم تاثیر پذیری از دمای محیط ، امکان فعال نمودن چندین کار بطور همزمان، بکار گیری از اکیپ های آموزش دیده و استفاده از ابزار و ماشین آلات صنعتی می توان تا 50 درصد زمان اجرای نما را کاهش داد

تولید صنعتی مصالح مصرفی

به دلیل استفاده از تولیدات صنعتی در اجرای نمای خشک قطعا امکان خطای انسانی در بخش های مختلف اجرا به شدت کاهش یافته و تاثیر بسزایی بر افزایش کیفیت خواهد داشت.

قابلیت تنظیم و رگلاژ نما

قابلیت تنظیم و رگلاژ نما یکی از مشکلاتی که در روش های سنتی معمولا شاهد هستیم، درزهای غیر همسطح ناشی از جابجایی مصالح پس از دوغاب ریزی و … می باشد که معمولا بدون تخریب قابل اصلاح نیست. در صورتی که با اجرای نما به روش خشک می توان در حین اجرا و حتی پس از اتمام کار و در طی سال های بهره برداری نیز به سادگی نسبت به رگلاژ و رفع خطاهای احتمالی اقدام نمود.

کاهش وزن نما و ایمنی بیشتر در هنگام وقوع زلزله

به دلیل رابطه مستقیم نیروی جانبی زلزله با وزن ساختمان تفاوت چشمگیر وزن نما در روش خشک نسبت به روش ملاتی، تاثیر بسزایی بر کاهش نیروی زلزله داشته و در هنگام وقوع زلزله نیز به دلیل انعطاف پذیری بالاتر سیستم و آوار کمتر، ایمنی بیشتری نسبت به نماهای سنتی خواهد داشت.

عایق حرارتی و صوتی

با ایجاد فاصله ای که پوسته نما با بدنه اصلی ساختمان ایجاد می نماید علاوه بر وجود هوا در این فاصله که خود نقش عایق صوتی و حرارتی را ایفا خواهد کرد: می توان عایق های حرارتی و صوتی مناسبی مانند فوم پلی اورتان پشم سنگ و… را در نظر گرفت و به راحتی نصب نمود. ضمنا از این فضا می توان جهت عبور دادن سیستم تأسیسات مکانیکی و برقی نیز استفاده کرد.

کاهش هزینه

با ایجاد فاصله ای که پوسته نما با بدنه اصلی ساختمان ایجاد می نماید علاوه بر وجود هوا در این فاصله که خود نقش عایق صوتی و حرارتی را ایفا خواهد کرد: می توان عایق های حرارتی و صوتی مناسبی مانند فوم پلی اورتان پشم سنگ و… را در نظر گرفت و به راحتی نصب نمود. ضمنا از این فضا می توان جهت عبور دادن سیستم تأسیسات مکانیکی و برقی نیز استفاده کرد.

امکان بازسازی و ترمیم موضعی و افزایش عمر مفید

نماهای سنتی پس از گذشت چند سال نیازمند ترمیم و با بازسازی می باشند که این ترمیم معمولا با تخریب همراه است و کارفرما پس از مدتی متحمل هزینه زیادی در این خصوص خواهد شد. در صورتی که در اجرای نما به روش خشک، با گذشت زمان نیازی به ترمیم و هزینه نگهداری نمی باشد و در صورت آسیب دیدگی احتمالی، بطور موضعی قابل اصلاح بوده و نیازی به تخریب و اصلاح کلی نیست.

امکان بازیافت مصالح

در صورت اجرای نمایه روش خشک، پس از پایان کاربری ساختمان، می توان تمامی مصالح مصرف شده را بازیافت نمود و در مکان ها و محل های دیگری بسته به نوع کاربری استفاده کرد و این بدان معنی است که تمامی هزینه هایی که صرف اجرای این سیستم می شود با لحاظ درصد استانداردی از استهلاک مصالح به کارفرما باز خواهد گشت .

کاهش هزینه های مربوط به اسکلت و فونداسیون ساختمان

اگر در ابتدای طراحی ساختمان، نمابصورت خشک در نظرگرفته شود به دلیل وزن پایین و کاهش نیروی زلزله، موجب کاهش قابل توجهی از وزن اسکلت و حجم فونداسیون خواهد شد و هزینه های مربوطه بطور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.